вторник, 28 марта 2017 г.

Тема: Джон Кітс – англійський поет – лірик. Вірш «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші, його ідея .
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю відомого англійського поета; допомогти їм відкрити для себе красу поезії;
розвивальна: формувати навички роботи з підручником, виразного читання віршів, спостереження над поетичним текстом, уміння висловлювати думки та враження;
виховна: виховувати естетичний смак,  любов до поезії, дбайливе ставлення  до природи.
Обладнання: портрет  Джона Кітса,презентація,малюнки «Літо», «Зима»,  зображення коника та цвіркуна, аудіо запис «Спів цвіркуна»,презентації «Біографія Джона Кітса», «Картини природи», .


Природа - єдина книжка, усі сторінки якої мають глибокий зміст.
Й.Гете 


ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
Привітання учнів
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Діти, а що таке література?
А які літературні жанри ви знаєте?
У кожного із вас є  свої уподобання. З творами якого жанру вам подобається  знайомитись найбільше?
А що, на вашу думку, потрібно мати щоб написати  такий твір, яким би захоплювались? ( талант, хист, вміння, бути спостережливими, володіти даром переконання). Тобто, література це мистецтво слова.
А які види мистецтв ви ще знаєте? ( музика, живопис, архітектура, скульптура, графіка)

Знаряддям музиканта є нота, звук,  певний музичний інструмент,  художника – пензлик, мольберт, а письменника – слово.
 І їх спонукають до творчості також особисті переживання, краса оточуючого світу, картини природи та звуки.
 ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Вступне слово учителя
Сьогодні ми  з вами вирушимо у мандрівку до Англії.
Її столицею є місто Лондон. Вона має гарні краєвиди. Англійці полюбляють відпочивати саме на лоні природи. А ті із них, які мають талант оповідача, майстерність в написанні  літературних творів стали гордістю своєї країни, адже зуміли передати її неповторність та її  красу, використовуючи опис природи. Художники використовуючи палітру фарб, а письменники захоплюють ніби звичайнісіньким для нас словом, але воно дає подих нашій душі, заставляє замислитись над тим, що відбувається. У кожного є своє улюблене місце на землі, я маю на увазі той куточок природи де він відчуває себе безпечно, такий який милує ваш зір та приносить естетичне задоволення.
Хвилинка релаксації
Закрийте очі і уявіть себе в томі місці, яке вам найбільше подобається.
Що виникло у вашій уяві?
Чи змогли б ви передати  бачене і за допомогою яких засобів.
Ви створили свою уявну картину за допомогою пейзажу.
Отже пейзаж це –опис природи, будь- якого  незамкненого простору зовнішнього світу. Види пейзажу різноманітні за змістом ( лісові, морські, сільські,гірські, міські) і за призначенням у творі ( втілення почуттів, думок, настроїв, розкриття образів)
А зараз ми з вами визначимо який це пейзаж.
Сільський
Міський
Гірський
Лісовий
Морський
ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ «ПЕЙЗАЖ»

Одним із видатних майстрів поетичного пейзажу є англійський письменник Джон Кітс.

Доля Джона Кітса, одного з найбільших ліричних поетів Англії, викликає сум і співчуття не лише тому, що його життєвий шлях був такий короткий: він не дожив до свого двадцятишестиліття. Болісно вражає те, скільки горя йому випало зазнати за такий короткий термін, скільки смертей найближчих людей пережити, як мало було у нього радощів, цікавих переживань, захоплюючих подорожей. Єдину велику подорож він здійснив до Італії, щоб вмерти там від невиліковної хвороби. Звичайно, як кожна людина, він мав свою неповторну біографію. Та її факти здебільшого буденні, прикрі, вона бідна на незвичні, бар­висті, просто приємні події.
ВІДЕО-ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Народився Джон Кітс у 1795 р. в сім'ї колишнього конюха, який після одруження став досить заможним власником кінного двору. Він був най­старшим з чотирьох дітей. Дуже любив двох своїх братів і сестру, сумував у розлуці з ними. Дитинство обірвалося раптово із трагічною смертю батька: він вбився, упавши з коня. Мати через два місяці після загибелі батька ви­йшла заміж. Другий шлюб був невдалий і через два роки розпався. Мати віддала дітей на виховання своїм батькам, бачили вони її досить рідко. У 1810р. Мати померла від сухот на руках ДжонаВід цієї ж, успадкованої від матері, хвороби згас і молодший брат Том.
У неповних вісім років почав навчання у приватній закритій школі. Це була добра школа, а голов­не — син її власника Кавден Кларк — вчитель цього ж навчального закладу — став його старшим другом, прилучив до поезії. Опікуни наполягали на тому, щоб Джон став учнем хірурга та фармацевта в Едмонтоні. Навчання медицині було успішним, і через чотири роки він вже удосконалював свої знання в лондонському шпиталі Гая. Влітку 1816 р. склавфахові іспити і вже з осені міг практикувати як хірург та фармацевт.
На той час він вже займався поезією. Перша публікація — сонет «До самотності» - вийшла друком у травні 1816р. і це, мабуть, під­штовхнуло до вибору літературного шляху. Та й під час операцій Джон думав більше про вірші…Спадщина, яка залишилася від діда, була надто скромною, тому жили вони досить бідноРазом із братами оселився в Лондоні і навесні 1817р. побачив світ  перший томик його поезій, названий просто «Вірші».
У переважній більшості поезій Джона Кітса виплескується лірич­не почуття від споглядання картин природи і витворів мистецтва, нерозривно пов'язаних між собою. Шедеври мистецтва - теж складова час­тина природи, бо вонинаслідок духовних і фізичних зусиль, таланту і праці людей. Картини природи в Кітса спо­кійні, гарні, осяяні літнім сонцем. Це луки, ліси, річки Англії. З уквітчаних пагорбів видно синьо-зелений океан, теж безмежно спокійний. Кожна квітка має свій характер, свою яскраву чи ніжну барву. Над ними в'ються бджоли і метелики, в небі літають ластівки, бринить спів жайворонка. Все оповите спокоєм, дихає нічим не обмеженою свободою і миром. 
Робота з підручником С.127
Сьогодні на наш урок завітав гість. Чому запитаєте ви?
Тому, що мова на уроці буде йти саме про нього і мабуть буде цікаво дізнатись щось про себе .
Зараз він знаходиться  ось в цій чарівній скриньці. А щоб знайти правильну відповідь на це питання ми відгадаємо  загадку На вашу думку хто це може бути??
КОНИК - СТРИБУНЕЦЬ
Скаче коник-стрибунець 
З кукурудзи на чебрець, 
З конюшини на бузок, 
Подає свій голосок. 
Скаче коник вже півдня, 
А уся його рідня, 
Зелененька і прудка, 
Цвіркотить біля ставка.

Отже це  коник-стрибунець або  цвіркун .
Учитель демонструє зображення комахи й прикріплює на малюнок.
І коник приготував вам  про себе запитання .

КУБУВАННЯ ( 6 запитань)
2.    Яку я пісеньку люблю  співати ? ( цвірк, цвірк, цвірк)
3.    А чому  мене  назвали коником? ( голова чимось схожа на кінську, але тільки дуже зменшену)
4.    Чим я  харчуюсь?
( рослинною їжею, гусеницями, комахами)
5.    Де я мешкаю?  ( там де сухий  і теплий клімат)
6.    В яку пору  люблю цвірчати?
(В сонячні дні цвірчать безперервно всю добу, а  в холодну, дощову погоду мовчать)

Коник - стрибунець
Я – коник-стрибунець. Я мешкаю в степовій Країні Густих Трав разом із жуками, жабками, ящірками, мушками, бджілками, осами. Люблю ласувати зеленню, грітися на сонечку, перелітати зі стеблини на стеблину. А мої крильця в цей час виблискують різними барвами.
Якось я почув пісню Жайворонка. Вона так мене зачарувала, що я почав мріяти про те, щоб навчитися співати. Відтоді я прислухався до кожної комашки, але не зміг повторити жодної їхньої пісеньки. Навіть мурашка – і та вміє співати за допомогою вусиків, а хрущ – за допомогою крил. Я геть засумував… Невже я ніколи не навчуся співати?
І лише мудрий цвіркун зрозумів, у чому справа. Виявляється, що насправді співати я можу! І жоден мешканець густих трав не здогадається, як саме я створюю свою власну пісеньку.
P. S. Коли ти будеш гуляти разом із татом і мамою в Країні Густих Трав, то зможеш розпізнати всіх її мешканців за їхніми пісеньками. І серед лугового хору почуєш мене – голос Співака-стрибунця.
                                          Коники-стрибунці
               Влітку можна часто почути скрекіт коників-стрибунців. Пізнати їх можна за довгими задніми ніжками, за допомогою яких вони добре стрибають, та за вусами, більшими ніж їх тіло. Коники люблять жити серед трави, на луках і помітити їх там нелегко, бо їхнє забарвлення зливається з травою і добре їх маскує. Якщо придивитися до коника, то він увесь час рухає вусиками. За допомогою вусиків коники дізнаються про те, що відбувається навкруги, «відчувають запахи». Вони добре чують – їхні вуха розміщені на ніжках. І вдень, і вночі можна почути, як голосно скрекоче коник. Це він тре одне крило об інше. Їдять вони листки рослин, м”яке насіння, ягоди, дрібних комах.

 Цвіркун мешкає там,де теплий і сухий клімат. Недорозвинені крила не дозволяють цвіркунові літати, тому в пошуках їжі він пересувається виключно по землі. Характерний скрекіт цвіркуна - це звуки, створювані в результаті тертя правим крилом особливих жилок, що знаходяться на лівому крилі. Цвірчання добре чути, оскільки резонатором звуків є підняті крила. У холодну дощову погоду цвіркуни мовчать, а в сонячні дні цвірчать безперервно всю добу.
(Аудіозапис «Спів цвіркуна»)
Фізкультхвилинка « Коник»
Сьогодні ми познайомимось з віршем Джона Кітса « Про коника та цвіркуна» у перекладі Василя Мисика якому   вдалося відтворити  не тільки  основний зміст твору,  ритм і суголосся звуків.
Робота з підручником С.126
Виразне читання поезій Джона Кітса «Про коника та цвіркуна» у перекладі Василя Мисика.
Які емоції у вас виникли при читанні вірша?
(радість, хвилювання, грайливість, бадьорість, поетичність, ніжність,задушевність, жартівливість, спокій, оптимізм )
Словникова робота
Доли – долини. Коник, цвіркун – комаха, яка тертям крила створює тріскучі звуки. Сіножать – місце, відведене для косіння трави на сіно. Стодола — будівля для зберігання снопів, сіна, полови тощо, а також для молотьби, віяння.
Самостійне читання учнями вірша
 РОБОТА В ГРУПАХ
Словесне малювання  ( за допомогою ілюстрацій)
Спробуйте відтворити  в памяті прочитане, тобто послідовність  вірша.
( Гай, гори, долини, стерня на полях, коник в траві, стодола, зима, тепла хата з каміном,  цвіркун, трава і сіножать)
Аналіз розуміння змісту вірша. Відповіді на запитання.
- На скільки частин ми можемо умовно поділити вірш? Чому? (На дві; картини літа у першій частині і зими – у другій)  Ілюстрація зими та літа
- Доведіть, що у першій частині показано картину спекотного літнього полудня. («опівдні», навіть «птахи мовчать серед гілок», коник ховається «у затінку стебла або стодоли)
- Який образ у перших двох строфах виступає па передній план? Аргументуйте відповідь. (Це образ коника, чий голос лунає навіть тоді, коли усе живе завмерло, втомившись від спеки; своїм співом він немов нагадує, що життя не припиняється ні на мить)
- Доведіть рядками із тексту, що у другій частині показана картина суворої зими. («…зима в мовчання крижане усе заковує»)
- Хто не кориться зимі? Про що він нагадує? (цвіркун своєю піснею нагадує про коника і тепле літечко)
Отже,композиція вірша складається з двох частин:
1.Жаркий літній полудень, все живе завмерло, лише звучить невтомний голосок коника.
2.Зимове мовчання крижане, пісня цвіркуна лунає з-за печі.
Ілюстрація зими та літа

Учитель. Зверніть увагу на таку деталь: результати дії сонця і морозу аналогічні – усе живе завмирає. Влітку про життя нагадує невтомний голосок коника, а взимку – пісня цвіркуна, яка лунає все голосніше, пронизливіше… І мимоволі в цю вечірню годину згадується коник, що сховався серед трави на пагорбі. Таким чином цвіркун і коник утворюють композиційне коло, підтверджуючи думку автора про вічний рух життя.
- В яких рядках звучить ця думка? («поезія землі не вмре ніколи», «поезія землі не оніміє»)
Учитель. Зверніть увагу на вислів «поезія землі». Поезія – це мистецтво, а земля – це природа. Але для Джона Кітса вони нерозривні і перебувають у постійній гармонії. У цьому сонеті автор надзвичайно повно і виразно передав своє світле сприйняття вічного руху життя і краси природи. Він дає живу картину літнього дня, яку відчуваєш так само реально, як і затишок натопленої кімнати взимку, коли в полях бушують заметілі. Звукові, зорові, дотикові враження зливаються в єдине ціле. Поет розкриває в малому велике, бачить прекрасне в звичайнісінькому.
7. Короткий аналіз художніх засобів, визначення теми та ідеї твору.
Які засоби виразності  використовує автор у вірші?
( епітети, метафори, уособлення)
Епітети – « невтомний голосок», « мовчання крижане»
Метафори – «мовчать серед гілок птахи», « коник поймає гори і долини», « коник веде танок», « поезія не оніміє», « зима в мовчання крижане поля заковує», « цвіркун у хаті заводить пісню».

(Роль метафор. – за допомогою метафор поет оживляє природу : вона може говорити, відчувати, діяти, думати)
Отже яка тема цього вірша?
(Поетичний образ природи різних пір року, незмінність краси)
Ідея ( Краса природи вічна: природа красива у всіх її проявах
РОБОТА В ЗОШИТАХ.КОЛЕКТИВНЕ ЗАПОВНЕННЯ ТАБЛИЦІ:
Назва вірша
«Про коника та цвіркуна»
Автор
Джон Кітс
Жанр
Вірш
Тема
Краса природи
Ідея
Природа жива
Образи
Ліричний герой, коник, цвіркун
І строфа
Літо, тепло, всі птахи відпочивають, лише коник співає
ІІ строфа
Зима, холодно, тихо, птахів не чути, лише цвіркун у хаті співає
Спільне у І та ІІ строфах
Природа жива, « Поезія землі не вмре ніколи»; « Поезія землі не оніміє»

Поетичний практикум
Знайдіть ритм у вірші « Про коника і  цвіркуна»
Знайдіть ритм, проговоривши повільно слова.
По-е-зі- я  зем-лі не  вмре ні-ко- ли

( Ненаголошений склад чергується з наголошеним)

ІV.Підсумки.
Гра «Продовж речення»
- Сьогодні на уроці ми познайомилися…
- Мені запамяталося …

- Головна думка вірша «Про коника та цвіркуна»…
- Вірш можна поділити на…  частини.
- Автор використовує такі засоби художньої виразності…
Отже все, що оточує нас і не зроблене руками людей – природа. Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, повітря. Вона є джерелом натхнення для художників, композиторів, поетів. Недарма природу називають ненькою. Всі ми – діти  природи, та не всі однаково добрі до неї. Інколи ми забуваємо, що на річці, в лісі, в полі ми – гості, а птахи, звірі, комахи, риби – справжні господарі. Тож потрібно берегти її, бо саме вона є поезією нашої землі.

V.Домашнє завдання.
1. Виписати епітети, метафори, уособлення із поезії Джона Кітса «Про коника та цвіркуна».
2. За бажанням намалювати картини природи, які ви уявили, читаючи поезію Джона Кітса.
3.Пригадати пісні, в яких зустрічається коник (цвіркун).





Тема. Позакласне читання. Бруно Ферреро « В пошуках утраченої любові»

Цілі : навчальна : познайомити учнів з творами Бруно Ферреро, викликати інтерес до їх вивчення, допомогти учням усвідомити зміст та ідейне значення оповідання;
розвивальна :формувати навички роботи з текстом, виразного читання, коментування, висловлювання своїх  думок та вражень;
виховна:виховувати прагнення до пізнання світу, почуття поваги до загальнолюдських цінностей.

Теорія літератури: оповідання, художні образи, художні засоби.

Обладнання : портрет письменника, видання твору, ілюстрації, іграшки.

Тип уроку: урок –бесіда з позакласного читання.

ХІД  УРОКУ
І.Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Вступне слово вчителя

Діти народжуються зі щирою душею, відкритим серцем, і  їм незрозуміло, чому дорослі інколи сваряться так, що навіть поривають родинні  зв’язки, відмовляються через незначні причини на все життя від кохання, закриваються в собі, ображаються на весь світ. Саме з такими дорослими зіткнулася героїня  твору Елеонор Портер «Полліанна» і запропонувала їм «рецепт ліків».
  збірок « Дерево прощення», в якій автор  розповідається  про те, в чому справжня відвага, » Небо у нашому домі « , « Ваші діти мають лише вас!», « Із веселкою в кишені» де розквітла веселка на синьому небі дарує нам радість і надію. Але й ми самі, кожен із нас, може створити веселку у своєму серці та дарувати її іншим.

Чи не хотіли б ви розфарбувати життя? Трішки кольору  любові, трішки ніжної рожевої фарби квітки, трішки кольору неба, криги, сонця.. Саме з такою пропозицією звертається  до читачів письменник у збірці « Кольоровий пінгвін»  до якої ввійшло оповідання « У пошуках втраченої любові».

Любов починається з сімї. І проблеми сімейної любові стосуються всіх членів родини. Всі відповідальні за те, щоб вона не зникла з їхнього дому.
Зазвичай родинні стосунки в’януть поволі. І причина в тому, що люди не усвідомлюють, як багато турботи, часу, праці й любові потрібно для того, аби побудувати гарні взаємини.


  Робота з пояснення схеми.
Для записів можна використовувати праву частину схеми.


Робота з текстом
-         Що трапилось в сімї Павли?
- Чому ви дійшли таких висновків?

( підтвердження думки текстом)
ОТЖЕ:
Висновок : Сімя стала джерелом проблем і неспокою, а батьки утратили любов.


У кожного із вас є певний ілюстративний матеріал. Виберіть і прикріпіть  картинку з якою ви асоціюєте втрату любові.


Мати вдарила Павлу і це повинно було озлобити її, але  дівчинка що робила?

 - Говорила приємні слова, розповідала смішні історії, намагалась помирити їх, вдала, що отруїлась рідиною для виведення плям, виправдовувала батьків.

 РЕЛАКСАЦІЙНА ХВИЛИНКА

 Доторкніться долонями долонь сусіда.
Що ви відчуваєте?
А тепер доторкніться до іграшки, яка знаходиться поряд.
 А зараз ? ( Мякість, але холод)
Але саме тигреня стало другом і підтримало Павлу. («Стукайте і вам відкриють») Воно заговорило і дало пораду.


Чому Павла не довірилась подругам, а можливо у неї були бабуся й дідусь ?
( Не хотіла виносити на осуд людський сімейне життя, з розумінням того, що світ жорстокий, або не мала справжніх подруг)

І слова  тигреняти спонукають її до певних кроків, дають підтримку.
 («Той, хто сильно любить може змусити заговорити навіть каміння»)


Керуючись словами іграшки, дівчинка ладна до дій, але перед нею виникає що ?


СТІНА… («Але переді мною стіна»)

Хто з вас ладен подолати таку перешкоду?
А вона долає…
Чим керується Павла???

А згодом…

Сад і зверніть увагу, що він був помережаний численними стежками.

Про що це свідчить?

( Але вона вибрала одну і попрямувала однією з них, тобто твердо вирішила  досягти своєї мети)

В саду ріс дуб. Чому саме це дерево? (Символ постійного коловороту життя, оновлення, цілісність, стійкість)

Про свідчить шматочок любові татуся і матусі?

( Що є надія на повернення їхньої любові)

А навіщо вона складає їх до наплічника ?

( Бо розуміє, що зараз в її тендітних руках доля її батьків та і імена вирізані на дереві надають дівчинці сили іти вперед)

А труднощі були ще попереду і серед них?

Болото «Моє-Моє», Провалля, Стрибок довіри і колючки троянд.

Чи злякалась їх  дівчинка?

( Ні, а  затиснула долоньки в кулачки і стрибнула)

Який висновок можна зробити з її вчинку?
(В житті доводиться долати труднощі)

Які почуття, на вашу думку, допомогли Павлі подолати болото,здійснити стрибок через провалля, пройти трояндовою стежкою серед колючок?

( Використайте ілюстративний матеріал для підтвердження вашої думки)


Зустріч  з бджолою?  Чому саме образ бджоли використовує автор?

Як ви можете пояснити слова бджоли « Треба бути обережною й чутливою, якщо хочеш іти по трояндах. Хіба ти не знаєш цього?

 А про що говорять такі слова « Весь час іди прямо: обережно й з повагою до інших»?

 Дівчинка все ж потрапляє до «Сховища втрачених любовей»
Які почуття зявляються у Павли ? (стурбованість, збентеження)
 Що побачила дівчинка і стала свідком яких ситуацій ?

( Отже, не все можна купити за гроші)

І вона досягає мети та отримує втрачену  батьківську любов.


Чи справдились бажання Павли?

 Читання розділу « Ми теж мусимо вирушати в таку подорож»

Павла допомогла батькам повернути утрачену любов.
Отже, що показує нам мандрівка дівчинки?

Це дорога до любові і той, хто хоче подолати цей шлях, має відмовитись від егоїзму, виявити жертовність, довіру, чуйність, терпимість і врешті решт, заплатити найвищу ціну.
Справжня любов варта всього, чим ми володіємо.


« Хто  долає трудність, той знаходить мудрість»


Шлях 9-річної дівчинки свідчить про те, що ця мудрість буде супроводжувати її все життя і вона зможе зробити все, щоб не втратити  любові.


- Чи вважаєте ви, що можна віднайти втрачену любов?
- Що на вашу думку, приводить до втрати любові?
- Чи можуть діти щось зробити, щоб батьки не втратили своєї любові?
Що ви б порадили?
- Чи знаєте ви когось, хто опинився в такій самій ситуації як Павлa?

Отже, оповідання виразно говорить про те, що проблема сімейної любові стосується всіх членів родини, всі відповідальні за те, щоб вона не зникла з їхнього дому. Люди не усвідомлюють, як багато турботи, часу потрібно для того, щоб побудувати нормальні взаємини або вони надто ліниві, аби спробувати їх врятувати.
А маленька  дівчинка своєю волею, витривалістю, відвагою змогла їх подолати.
  Домашнє завдання.
Попросити батьків розповісти як вони познайомились й чому вирішили одружитись.